Counter-Strike: Global Offensive dünyasında AWP oyuncuları, kendi takımları için paha biçilmez bir oyuncu olarak kabul edilir. Ancak bu oyuncu, oyun içinde söz konusu silahı çok pahalı fiyatı nedeniyle almazsa takım içinde büyük sıkıntı yatabilir. VALORANT oyuncuları, metanın Operatör tarafından ağır bir şekilde etkilendiğinden şikayet ediyorlar. Riot Games buna bağlı olarak geri bildirimlerini almaya devam etti.

T1 x NSG Showdown sırasında 100 Thieves VALORANT takım kaptanı Spencer “Hiko” Martin, Operatörlerle savunma turlarında takımlara karşı koymanın zorluğunu dile getirdi. Adil “ScreaM” Benrlitom da kendi görüşlerini paylaştı. Aynı sıkıntı yineleyen oyuncu bu problem eğer devam ederse rekabetçi maçları sıkıntıya sokabileceğini söyledi.

Operatörü bu kadar güçlü yapan şey, pahalı fiyat etiketinin dışında, hatasız kullanım ile doğru kişinin elinde ne kadar ölümcül olduğudur. Bu konu bizi Hiko’nun açıklamasına geri getiriyor. Çünkü takımların ekonomileri izin veriyorsa, birden fazla Operatör kullanmak için haritalarda birçok nokta var. Haritalarda saldıran oyuncuların Operatör kullanan rakibe karşı şansı yok diyebiliriz.

Savunucuysanız ve defansif bir açıdan bölgenizi savunuyorken, rakibe yaptığınız atışı kaçırsanız bile ikinci bir şansınzı bulunuyor. Pozisyonunuzu değiştirip tekrar rakibin önüne çıkabilirsiniz. Bu sebep de bizi doğrudan Valoran’ın harita tasarımına getiriyor. Çünkü çoğu haritada koridorlar ve sokaklar neredeyse dümdüz ve bu da Operatör oyuncuları için kusursuz oynama deneyimi sunuyor. Buna en basit örnek ise Haven’ın C/Uzun olarak adlandırdığımız C Bölgesi koridorudur.

Valoran’ın Tasarımcılarından biri olan Ryan “Morello” Scott, bu durumun profesyonel sahneyi ve rekabetçi topluluğunu etkileyeceğini kabul etmiş durumda. Ancak Riot Games bu konu hakkında durumu iyi analiz etmek için portföyü izlemeyi seçti. Çünkü Valorant hala gelişmekte olan bir FPS oyunu. Belki Riot, ileri bir zamanda bu iki profesyonel oyuncunun deneyimlerini ve görüşlerini değerlendirebilir.